czwartek, 21 stycznia 2010

GALERIA - PT-76B

PT-76 - radziecki lekki czołg pływający. Miały one być używane w oddziałach rozpoznawczych i z tego powodu musiały być to czołgi pływające, zdolne do pokonywania przeszkód wodnych wprost z marszu. W końcu lat 40. XX wieku powstało wiele prototypów takich wozów. Za najbardziej udany uznano projekt opracowany przez inż. N. Szaszmurina z Zakładów Kirowskich w Leningradzie. Wóz ten odznaczał się najprostszą konstrukcją, najlepszymi własnościami nawigacyjnymi i największymi możliwościami pokonywania terenu bagnistego. W wodzie napędzany był pędnikami hydrodynamicznymi – zupełną nowością w tym czasie.
Od roku 1962 produkowano wersję zmodernizowaną, noszącą oznaczenie PT-76B. Zastosowano w niej armatę D-56TM wyposażoną w dwukomorowy hamulec wylotowy. Wóz wyposażono też w układ stabilizacji armaty oraz układ ochrony przed bronią masowego rażenia i dodatkowe zbiorniki paliwa. Posiadał on też noktowizyjne przyrządy obserwacyjne.


Lekki czołg pływający PT-76B. Model firmy Trumpeter w skali 1/35. Pojazd wykonałem z pudła. Malowany farbami Vallejo, Gunze. Efekty postarzania i eksploatacji to filtry, łosz oraz pigmenty firmy MIG. Docelowo model stanie na niewielkiej podstawce.

1 komentarz:

  1. Bardzo klimatyczny - a zdjęcia piękne. Lubię Blogi za jakość zdjęć - forum nasze ma kiepski silnik jednak.

    OdpowiedzUsuń